Często zadawane pytania

Poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań. Staraliśmy się przewidzieć wszystkie możliwości. Jeśli jednak nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie – skorzystaj z formularza kontaktowego.

Jak napisać ?

Niezależnie od tego, czy piszemy nekrolog po angielsku, czy po polsku, istnieje kilka podstawowych rzeczy, które powinny znaleźć się w jego treści. To m.in.:

 • imię i nazwisko osoby zmarłej,
 • data i miejsce śmierci,
 • informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych (np. miejsce, w którym odbędzie się pogrzeb lub kremacja zwłok, data i godzina pochówku),
 • podpis nadawcy.

Do tych informacji możemy wedle własnego uznania dodawać dodatkowe elementy, na przykład:

 • cytaty lub fragmenty dzieł literackich, które kojarzą nam się ze zmarłym,
 • opis podsumowujący życie zmarłego lub wspomnienie, którym chcemy uczcić jego pamięć.

Decyzja o tym, czy i jakie dodatkowe elementy umieścić, a także o formie i długości treści należy do nadawcy i zależy od jego intencji. W kwestii tego, jak napisać nekrolog nie musimy więc stosować się do ścisłych reguł i możemy dowolnie wybierać pomiędzy zastosowaniem jednego z gotowych szablonów lub stworzeniem dłuższego i bardziej spersonalizowanego wspomnienia o zmarłym. Najważniejsze jest zadbanie o to, by całość dobrze oddawała emocje, jakie chcemy przekazać.

W zdecydowanej większości przypadków korzystamy z gotowych wzorów kondolencji, tak aby odpowiednio ubrać nasze myśli w słowa. Najczęściej wpisujemy w wyszukiwarkę kondolencje przykład w ten sposób budując tworząc wyrazy współczucia. Jednakże, cześć osób chciałaby napisać je samodzielnie. Przygotowując tekst spersonalizowanych kondolencji warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, których powinniśmy się trzymać pisząc odpowiednią treść:

 • Bądź szczery – postaraj się, aby Twoje przesłanie było szczere i płynęło z serca
 • Unikaj dawania rad – zamiast dawać rady, jak poradzić sobie z bólem, powiedz co Ty możesz zrobić
 • Odnieś się do ich sytuacji – bądź empatyczny zamiast porównywać swój ból z żałobnikami
 • Unikaj szczegółów – przypominanie i rozmawianie o szczegółach śmierci może być zbyt trudne w tym momencie
 • Użyj odniesień religijnych – jeśli osoba zmarła i jej rodzina byli wierzący, warto uwzględnić w swoich kondolencjach aspekt religijny
 • Skup się na przeżywającym żałobę – spróbuj się opierać się na osobie, która przeżywa żałobę aniżeli na samej tragedii jaką przeżywa.

Napisanie wspomnienia nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeżeli chcemy stworzyć coś wyjątkowego, zamiast polegać jedynie na sprawdzonych schematach. Opisanie czyjegoś życia w kilku zdaniach czy nawet tylko znalezienie odpowiedniego cytatu jest trudne nawet bez dodatkowego obciążenia wynikającego z odczuwanej żałoby. Najlepiej podejść więc do tego zadania bez pośpiechu i zacząć od stworzenia przynajmniej podstawowego zarysu treści, jaką chcemy umieścić w nekrologu. Jeżeli chcemy, by był on podsumowaniem osiągnięć życiowych, warto najpierw przygotować listę istotnych rzeczy, o których możemy wspomnieć. Jeżeli szukamy cytatu, powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad przekonaniami i wartościami zmarłego, tak by wybrany fragment nie był tylko pustym frazesem, a rzeczywiście pasował do danej osoby. Kiedy tworzymy takie wspomnienie w imieniu większej grupy osób, na przykład całej rodziny lub współpracowników, dobrym pomysłem może być też zapytanie ich o sugestie czy opinie na ten temat.

Niezależnie od tego, czy przygotowując nekrolog, postanowimy ograniczyć się do jego krótkiej formy, opierając się na często spotykanych szablonach, czy też zdecydujemy się na stworzenie bardziej rozbudowanego wspomnienia o zmarłym, najważniejsze, by jego treść wyrażała szacunek i powagę stosowną do okoliczności.

Rodzaje personalizacji

Twoje zdjęcia traktowane są jak dane osobowe, co oznacza, że zostają one użyte wyłącznie w określonym przez Ciebie celu (do produkcji konkretnego prezentu) i nie są w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. Zdjęcia, są bezpiecznie przechowywane przez okres maksymalnie 24 miesięcy od dnia złożenia zamówienia, dzięki temu możesz ponowić zamówienie bez potrzeby ponownej personalizacji. Jeśli dodałeś zdjęcie w edytorze, ale zamówienie nie zostało sfinalizowane, zdjęcie jest przechowywane maksymalnie przez okres 30 dni, dając Ci możliwość dokonania płatności. Jeśli chcesz by przesłane przez Ciebie treści zostały usunięte z naszego serwera wcześniej niż w podanym powyżej terminie, prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta.

Nie możesz usunąć powiadomienia ze strony, ale jeśli chcesz poprosić o przeniesienie umieszczonego powiadomienia do trybu offline, możesz skorzystać z sekcji „Kontakt” i wysłać taką prośbę.

Po dokonaniu zmian w wiadomości zostanie ona ponownie sprawdzona przez nasz zespół moderacyjny, zanim będzie widoczna na stronie. Po opublikowaniu wiadomości zostanie wysłane potwierdzenie e-mailem.

Twoje zdjęcia traktowane są jak dane osobowe, co oznacza, że zostają one użyte wyłącznie w określonym przez Ciebie celu (do produkcji konkretnego prezentu) i nie są w żaden sposób udostępniane osobom trzecim. Zdjęcia, są bezpiecznie przechowywane przez okres maksymalnie 24 miesięcy od dnia złożenia zamówienia, dzięki temu możesz ponowić zamówienie bez potrzeby ponownej personalizacji. Jeśli dodałeś zdjęcie w edytorze, ale zamówienie nie zostało sfinalizowane, zdjęcie jest przechowywane maksymalnie przez okres 30 dni, dając Ci możliwość dokonania płatności. Jeśli chcesz by przesłane przez Ciebie treści zostały usunięte z naszego serwera wcześniej niż w podanym powyżej terminie, prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta.

Po przesłaniu wiadomości trafia ona do naszej kolejki moderacji.

Tutaj dedykowany zespół sprawdzi treść, a po przetworzeniu wkrótce pojawi się ona na stronie internetowej.

Dopóki wiadomość nie zostanie pomyślnie moderowana, nie będzie ona widoczna w odpowiednim powiadomieniu.
Dla wygody i spokoju ducha będziemy Cię informować e-mailem i zostaniesz powiadomiony o potwierdzeniu, że wiadomość jest aktywna.

Zamówienia

Aby zarezerwować ogłoszenie, kliknij najpierw „Zamów Anons” w prawym górnym rogu ekranu lub odwiedź stronę z formularzem.

 1. Wpisz swoje dane kontaktowe.
 2. Następnie wybierz typ anonsu.
 3. Potem wpisz treść anonsu.

Kiedy już będziesz zadowolony ze sformułowania kliknij zamawiam.
Poniżej również można załączyć zdjęcia które będa dodane do twojego anonsu.

Serwis & Kontakt

Wyszukiwanie ogłoszeń jest szybkie i łatwe. Masz możliwość wyszukiwania określonych informacji lub przeglądania szerszego obszaru. Pasek wyszukiwania znajdujący się na stronie głównej umożliwia wyszukiwanie według imienia, nazwiska lub słów kluczowych, które mogą znaleźć się w ogłoszeniu. Następnie możesz wybrać Region, Obszar, Miasto i zawęzić wyszukiwanie do określonego zakresu dat. Naciśnij „Szukaj”, a zostaną znalezione wszystkie pasujące wyniki. Jeśli Twoje wyszukiwanie nie zwróci żadnych wyników, pokażemy Ci wyniki z okolicznych miast.

Naszym celem na jest stworzenie przyjaznego miejsca, w którym wszyscy nasi lojalni czytelnicy będą mogli przeglądać anonse i dodawać nowe na  specjalne okazje. Aby to osiągnąć, nasz zespół moderacyjny sprawdzi całą treść umieszczaną w serwisie, aby upewnić się, że spełnia te standardy.

Podczas moderacji nasz oddany zespół sprawdza każdą wiadomość, prezent, zdjęcie i film, aby upewnić się, że cała treść jest odpowiednia i nie zawiera wulgarnego języka ani obraźliwych obrazów, zanim zostaną one widoczne w witrynie.

Zawsze chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania w godzinach podanych na stronie pod numerem telefonu +48 602 50 60 60 lub za pomocą formularza kontaktowego.