Zmarł Jerzy Stuhr
Jerzy Stuhr był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, ale też reżyserem i scenarzystą, polonistą i profesorem sztuk teatralnych.
Krzysztof Kieślowski mawiał o nim, że stanowi „wyjątkowy w Polsce przypadek aktora, który sprawdza się we wszystkich gałęziach sztuki, które uprawia – i w filmie, i w telewizji, i w teatrze”.
Grał w filmach Kieślowskiego, Zanussiego, komediach Machulskiego. Do znanych ról należą również kreacje w obrazach: „Szansa” Feliksa Falka, „Pociąg do Hollywood” Radosława Piwowarskiego, „Obywatel Piszczyk” Andrzeja Kotkowskiego czy „Persona non grata” Krzysztofa Zanussiego.
Najbardziej znany polskiej publiczności za granicą był m.in. z filmów komediowych Juliusza Machulskiego „Kingsajz”, „Kiler” i „Seksmisja”.
Pracę w kinie godził z dubbingiem. Podkładał głos m.in. pod Listonosza Josepha Roulina w nominowanym do Oscara „Twoim Vincencie” i Rafiki z nowego „Króla Lwa”. Ale jego najsłynniejszą dubbingową rolą pozostaje Osioł ze „Shreka”.
Jako artysta teatralny przez wiele lat – od 1972 roku – był związany ze Starym Teatrem im. Modrzejewskiej w Krakowie.
Jerzy Stuhr od lat także reżyserował filmy i spektakle. Karierę filmowego reżysera rozpoczął w 1994 r. „Spisem cudzołożnic”, zrealizowanym na podstawie powieści Jerzego Pilcha. W dorobku reżyserskim Stuhra są również nakręcone na podstawie własnych scenariuszy filmy: „Historie miłosne” (1997), który w Wenecji zdobył nagrodę krytyków FIPRESCI, nominowany w Wenecji do Złotego Lwa „Tydzień z życia mężczyzny” (1999), a także „Pogoda na jutro” (2003), „Korowód” (2007) i uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury w Karlowych Warach obraz „Duże zwierzę” (2000). Reżyserską filmografię zamyka „Obywatel” z 2014 r.
W 2020 r. aktor przeszedł udar mózgu. Wcześniej, w 2011 r. wykryto u niego nowotwór krtani.
Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 r. w Krakowie. W 1971 r. poślubił Barbarę Kóskę, późniejszą skrzypaczkę, z którą znał się od dzieciństwa. Razem wychowali dwoje dzieci — aktora Macieja Stuhra oraz malarkę Mariannę Stuhr.